Loading...
U Nemocnice 380, Jindřichův Hradec / Antonínská 85, Dačice
Pondělí - Pátek : 07.00 - 15.30
+420 725 573 874

Chirurgie ruky

Dupuytrenova kontraktura

Dupuytrenova kontraktura - DK:


Dupuytrenova kontraktura je poměrně časté onemocnění ruky. Nejvíce postihuje prsteníček nebo malíček, ale může postihnout všechny prsty a dlaň. Vyskytuje se nejčastěji u bílých mužů středního věku a postihuje je 7x více než ženy. Příčina zatím bohužel známa není, ale mluví se o genetické predispozici - o vlivu tzv. "keltského" genu. Je vysledován častější výskyt v některých rodinách a také v souvislosti s některými onemocněními /epilepsie, nemoci jater, alkoholismus, kouření, cukrovka../

Terapie:

Operace se obvykle doporučuje, když flekční kontraktura MCP kloubu dosáhne 30 stupňů. Jehlová aponeurotomie
Méně invazivní postup - také označovaný jako perkutánní fasciotomie - spočívá v protnutí pruhu jehlou v lokální anestezii a následném dlahování cca 3M. Výhodou tohoto postupu je, že jej lze provést u starších pacientů, kteří mají jiné zdravotní problémy, kvůli nimž může být operace v celkové anestezii příliš riskantní. Nevýhodou je vysoká míra recidivy a možnost poranění nervů, infekce a tvorby hematomu.

Odstranění palmární fascie (částečná nebo totální palmární fasciektomie)

Toto zatím zůstává zlatým standardem léčby v případech těžké nebo recidivující Dupuytrenovy kontraktury. Odstranění celé palmární fascie (radikální fasciektomie) vyžaduje rozsáhlé odstranění postižené i nepostižené palmární a digitální (prstové) fascie. Pokud je vyžadováno rozsáhlejší odstranění palmární fascie, může být zapotřebí kožní štěp – odebírá se kůže ze zápěstí, paže nebo třísel. Komplikace palmární fasciektomie mohou zahrnovat trvalé poškození nervů, bolest a ztuhlost kloubů, hematom, infekce a špatné hojení kůže. V krajním případě může být nutná amputace prstu, pokud kontraktura omezuje nervy nebo krevní zásobení prstu.
Operace ne vždy plně obnoví rozsah pohybu a funkcí, ale obvykle zvýší schopnost narovnání postižených prstů.
Na závěr je třeba ještě jednou zdůraznit, že se jedná o postižení s genetickou složkou, což znamená, že všechny buňky v ruce mají genetickou informaci, že je pac. predisponován k tomuto onemocnění. Nemůžeme buňky přeprogramovat, můžeme jen léčit příznaky. To znamená, že stav se může opakovat na stejné ruce i na druhé straně /do 5 let +/- 50% pacientů má znovu recidivu nějakého projevu DK/.

Pooperační péče:

Po jehlové aponeurotomii obvykle není nutná fyzikální terapie. Pacientům se doporučuje šetřící režim, dlahování na noc po dobu 3M, po 1-2 týdnech od operace postupně šetrný a pomalý návrat k běžným činnostem.
Po částečné palmární fasciektomii je ruka fixována dlahou či ortézou k odlehčení, ale již začíná cvičení prstů, po vyndání stehů následuje intenzivní péče o jizvy a cvičení – většinou pod dohledem terapeuta. Bezpodmínečně nutné je noční dlahování v maximální extenzi prstů – minimálně 3M, většinou však 6M. A jako po každé operaci je velmi důležitá péče o jizvy a cvičení - usilujeme o plné sevření prstů do pěsti a o jejich plné natažení. Tlakové masáže zase působí uvolnění tuhé jizvy a prevenci srůstů mezi jednotlivými anatomickými vrstvami.

Doba pracovní neschopnosti?
U lehké dlaňové formy asi 4 týdny.
U těžké formy 2-4 měsíce

O nás

Naše klinika

Naše pracoviště využívá nejmodernější operační vybavení.
Zkušený personál je k dispozici po celou dobu Vaší hospitalizace.
Pacientům je k dispozici celkem 9 lůžek.

Zkušení

lékaři

Profesionální

péče

Přátelský

přístup

Telefonické

Konzultace

Lékaři

Náš specializovaný tým lékařů

prim. MUDr. Jiří Paroulek

Chirurgie ruky a plastická chirurgie

MUDr. Marek Eremiáš

Laparoskopické výkony a ambulantní chirurgie

MUDr. Simona Parkánová

Chirurgie ruky a ambulantní chirurgie

MUDr. Jan Kelbl

Kýlní chirurgie a ambulantní chirurgie