Loading...
U Nemocnice 380, Jindřichův Hradec / Antonínská 85, Dačice
Pondělí - Pátek : 07.00 - 15.30
+420 725 573 874

Chirurgie ruky

DeQuervainova tenosynovitis

Co je to DeQuervainova tenosynovitis?


Morbus De Quervain poprvé popsal švýcarský chirurg Fritz de Quervain v roce 1895. Jedná se o onemocnění šlach palce, při kterém dochází k dráždění šlach svalů m. abduktor pollicis /APL/ a extensor pollicis brevis /EPB/ v oblasti bodcovitého výběžku kosti vřetení (processus styloideus radii) na palcové straně zápěstí, kde tyto šlachy probíhají kostně-vazivovým kanálkem. Při přetížení, otoku či zánětu dochází ke zbytnění obou struktur a omezení pohybu šlach.
Pacient přichází pro bolesti a postupné omezení pohybů v palci, bolestivosti při odtažení palce či při stisku, kdy může být i oslabena svalová síla. Typickým testem je bolestivost při trakci za palec v ulnární dukci zápěstí - tzv. Finkelsteinův test.

Terapie:

V počátečních stadiích je možné znehybnění dlahou a následnou rehabilitací. Může pomoci podání nesteroidních antirevmatik ať už místně, nebo v tabletách. U těžších stadií je možné provést obstřik kortikoidy do okolí šlach, respektive do oblasti kanálku, což vede k ústupu otoku a obtíží. Nikdy nesmí dojít k aplikaci obstřiku do šlachy, neboť hrozí její ruptura (prasknutí). Ze stejných důvodů by se obstřiky neměly opakovat. Při přetrvávání obtíží se provádí operační uvolnění šlach v oblasti kostěně-vazivového kanálku.

Ddg: DeQuervain – Intersekční syndrom - Wartenbergův syndrom

Intersekční syndrom je bolestivý stav předloktí a zápěstí. Šlachy extenzoru zápěstí jsou namáhány jakoukoli činností, která způsobí, že se zápěstí stočí dolů a dovnitř, směrem k palci – může postihnout lidi, kteří provádějí opakované usilovné pohyby – sjezdaři, vzpěrači, kanoisté, veslaři, tenisté, zahradníci atd..
Bolest při intersekčním syndromu je obvykle pociťována na horní části předloktí, asi 4-5cm nad zápěstím. V tomto místě se kříží ECRL+ECRB a šlachy palce – EPB+APL.
Většina šlach kolem zápěstí je pokryta tenkou tkání zvanou tenosynovium . Tenosynovium umožňuje šlachám klouzat proti sobě a okolním tkáním s velmi malým třením. Pokud ale dojde k chronickému přetěžování, otoku a zánětu, tření brání hladkému klouzání a mohou se objevit drásoty a vrzání - krepitus. Pac. trápí otok a zarudnutí v místě křížení, bolest se může šířit dolů k palci nebo nahoru podél okraje předloktí.

Terapie:

Nejdůležitější je přerušit nebo změnit činnosti, které způsobují obtíže – dělat přestávky, vyhnout se opakujícím se pohybům rukou, jako je uchopení těžkých předmětů, ždímání nebo otáčení a kroucení zápěstí. Zklidnění zápěstí dlahováním či užitím palcové ortézy, protizánětlivé léky mohou pomoci kontrolovat otok tenosynovia a zmírnit příznaky. Tyto léky zahrnují běžné volně prodejné léky, jako je ibuprofen či aspirin. Důležitou součástí léčby je i RHB pod dohledem. Další fází je poté možnost obstřiku – užití kortikoidu lokálně - účinky kortikoidů jsou však obecně dočasné a trvají několik týdnů až měsíců.
Zřídka je nutná chirurgická léčba - v extrémně obtížných případech můžeme odstranit část zesíleného tenosynovia kolem šlach.
Wartenbergův syndrom je komplex příznaků způsobených stlačením či poraněním ramus superficialis n. radialis na předloktí. Jedná se o izolované zranění, které neovlivňuje celý radiální nerv, ale pouze jeho senzitivní větev - proto nezpůsobuje motorickou dysfunkci, ale pouze poruchu citlivosti v oblasti palce, ukazováku a I.intermetakarpálního prostoru. Ve většině případů předchází izolované lézi ramus superficialis poranění nebo řezné rány, které jsou umístěny dorzálně a radiálně na distální straně předloktí. V ojedinělých případech se jedná o poškození způsobená mechanickým stlačením způsobeným náramky, hodinkami nebo pouty. Někdy je příčinou léze intravenozní injekce.

Terapie:

Léčba závisí na závažnosti projevu v každém jednotlivém případě. Mírné poškození senzitivní větve většinou nevyžaduje léčbu, nervová větev se pravděpodobně zregeneruje sama. Pokud tedy pacient subjektivně nevnímá téměř žádné nepohodlí nebo zhoršení, terapie se neprovádí. Terapeutický zásah je nutný pouze v případech výrazného nepohodlí nebo úplného přerušení nervové kontinuity, ke kterému může dojít například v důsledku řezného poranění. V takovém případě se provádí chirurgická revize a mikrochirurgické sešití obou konců nervu.

O nás

Naše klinika

Naše pracoviště využívá nejmodernější operační vybavení.
Zkušený personál je k dispozici po celou dobu Vaší hospitalizace.
Pacientům je k dispozici celkem 9 lůžek.

Zkušení

lékaři

Profesionální

péče

Přátelský

přístup

Telefonické

Konzultace

Lékaři

Náš specializovaný tým lékařů

prim. MUDr. Jiří Paroulek

Chirurgie ruky a plastická chirurgie

MUDr. Marek Eremiáš

Laparoskopické výkony a ambulantní chirurgie

MUDr. Simona Parkánová

Chirurgie ruky a ambulantní chirurgie

MUDr. Jan Kelbl

Kýlní chirurgie a ambulantní chirurgie