Estetická chirurgie
Operace dolních víček
Operace dolních víček tzv. DOLNÍ BLEPHAROPLASTIKA
Podobně jako operace horních víček patří mezi nejčastěji prováděné plasticko-chirurgické výkony. Také se provádí v ambulantním režimu v místní anestezii.
Tato operace je však již poněkud náročnější na techniku i na čas.
Je potřeba si vyhradit týden volna bez fyzických aktivit . V prvních 2 dnech po operaci nedoporučujeme ani sledování televize , práce na počítači , nebo obecně pohled do obrazovek a monitorů a vyhýbat se i ostrému světlu. V dalších dnech , pokud vše probíhá normálně již toto omezení neplatí , lze se postupně navracet k normálním aktivitám. Je nutno počítat s pooperačními otoky víček a modřinami , které mohou gravitací klesnout i na tváře . Tento stav se podle závažnosti upravuje do 2-3 týdnů po operaci , někdy však nahodilé otoky mohou provázet i první 2-4 měsíce od operace . K plné fyzické zátěži je možno se navrátit , cca 1-2 týdny od operace. Stejně jako v případě dalších operací platí nutnost se vyhýbat přímému působení UV záření na jizvy první 3 měsíce z důvodu rizika pigmentace .
Předoperační pokyny
Jde o výkon ambulantní , prováděný v místní anestezii .Obvykle až na zvláštní případy podle doporučení lékaře není potřeba předoperační vyšetření . Podmínkou je dobrý zdravotní stav bez nákaz a stavů s poruchami hojení , případně je nutno předem vysadit léky na ředění krve v režimu jako u jiných chirurgických výkonů. V období kolem operace nedoporučujeme užívání enzymových přípravků. Obličej umytý vodou a mýdlem bez jakékoliv kosmetiky . Klient nemusí být lačný , ale doporučujeme odstup od posledního jídla asi 2 hodiny , požívání tekutin ( krom alkoholu ) není překážkou . V den operace nebudete moci řídit automobil , proto je nutno si zajistit odvoz a doprovod.
Provedení
Chirurg si nejprve vyměří a naplánuje ( namaluje ) rozsah odstranění kožních převisů a umístění tukových váčků. Následně po desinfekci a zarouškování provede anestezii. Anestetikum se aplikuje injekcí přímo do víčka .Dle předem připraveného nákresu je řez veden asi 2 mm pod pod linií řas , odstraníme nejprve tukové váčky , které se nachází ve třech komorách , dále je třeba napnout a případně odstranit nadbytek dolní porce orbikulárního svalu , nakonec se odstraní kožní nadbytek , zastaví krvácení a rána se zašije . Na závěr se aplikuje náplast ve větším rozsahu než na horních víčkách , která zde slouží i jako jakási dlaha pro napnutý orbikulární sval. Stehy se spolu s náplastí odstraňují většinou 7. den po operaci . V některý případech může být po odstranění stehů znovu aplikována na několik dnů náplast .Následuje období péče o jizvu , tlakových masáží a promazávání dle doporučení operatéra. Líčení je možno aplikovat cca po 6 týdnech od operace .
Doporučení po operaci
V období do vyjmutí stehů doporučujeme dvoudenní klidový režim s pečlivým přikládáním studených obkladů 1x za hodinu na 10 minut . Nejlépe je používat gelové chladivé polštáře nebo brýle a Do běžného životního režimu se lze zapojit po 7dnech, po 14 dnech lze začít užívat běžnou kosmetiku, líčení doporučujeme za 3-4 týdny. Sportování a fyzická zátěž je možná po 2 – 3 týdnech. V následném (několikaměsíčním) období ještě mohou přetrvávat místní otoky ( infiltrát) , zejména v místech závěsu orbikulárního svalu v zevní části očnice, s tímto je potřeba při operaci horních víček počítat . Nezanedbatelnou komplikací dolní blepharoplastiky může být vznik tzv. ectropia, což je odchlípení dolního víčka po přehnaném odstranění kůže nebo nadměrným jizvením. Tato nemilá komplikace je však řešitelná , znamená však další operační zákrok.