Estetická chirurgie
Zvětšení prsou - augmentace
Co je to augmentace prsou:
Zvětšení prsou (lékařským termínem augmentace prsů) patří k nejčastějším výkonům současné estetické chirurgie. Pomáhá ženám naplňovat představy o lepší postavě, dodává jim sebevědomí a pocit spokojenosti. Je-li zvýrazněná ženskost tím co hledáte, pak by Vás mohlo oslovit Jihočeská klinika Chirurgie JH . A to bohatými zkušenostmi operatárů, osvědčenými léčebnými metodami, příznivou cenou, a hlavně lidským a příjemným přístupem.
Jak probíhá zákrok a rekonvalescence?
Augmentace prsů je výkon prováděný v celkové anestezii za krátkodobé hospitalizace .Je proto potřeba důkladné předoperační vyšetření internistou včetně kompletních odběrů , zdravotní způsobilost nejlépe klasifikace ASA 1 , nejhůře ASA 2. Vždy je nutná předchozí konzultace s plastickým chirurgem , který bude výkon provádět . Lékař zhodnotí stav a po vzájemné dohodě navrhne nejlepší řešení jako operační přístup , typ , velikost a umístění implantátů , případně doporučí současnou úpravu prsů tzv. modelaci.
Operační výkon se provádí v režimu tzv. jednodenní chirurgie . Klientka je přijata na oddělení kde proběhne konzultace lékařem , který povede anestezii , je znovu zhodnocen aktuální zdravotní stav a případná rizika . Dále proběhne znovu konzultace plastickým chirurgem a naplánování a rozkreslení přímo na těle pacientky . Poté je přistoupeno k samotnému zákroku .
Operace probíhá v celkové anestezii a trvá mezi jednou až dvěma hodinami podle rozsahu zákroku . Je -li nutná úprava prsů ( modelace ) ,pak je výkon samozřejmě delší.
Po probuzení z narkózy budete mít operovanou oblast zabandážovánu elastickými obvazy s vyvedenými odsavnými drény, které se vkládají na přechodnou dobu k nezbytnému odvedení zbytkového krvácení. Následující den ráno při převazu , dle množství odvedené krve jsou drény odstraněny a klientka dostane speciální elastické prádlo. Pak následuje propuštění do domácí péče , je nutné si vždy zajistit dopravu , není vhodné , ba přímo nebezpečné sama řídit.
Po dobu 6 týdnů je nezbytné dodržovat klidový režim a nosit 24 hodin denně elastické prádlo. Stehy Vám odstraníme zhruba za 2 týdny. Sport a fyzicky náročné aktivity je vhodné přerušit minimálně na 6-8 týdnů. Zpočátku může posít potíže pouze samotná elevace horních končetin nad horizont , natož ještě zátěž , pokud možno je dobré spát na zádech.
Prsní implantáty
Rozlišujeme je podle tvaru na kulaté a anatomické
Kulaté prsní implantáty mají přední stranu vypoulenou a zadní plochu rovnou. S jejich použitím se dodává objem hlavně horní polovině prsou. Kulaté implantáty se mohou vkládat pod mléčnou žlázu i pod prsní sval. Umožňují i velmi razantní zvětšení prsou. Čím jsou ale ňadra větší a žena štíhlejší, tím je výsledný vzhled méně přirozený.
Tvar anatomických implantátů připomíná kapku a přirozeně kopíruje tvar prsu . Základna má tvar kruhu , ale může být i oválná na výšku nebo na šířku I u velmi štíhlých pacientek působí přirozeným dojmem.
Složení a vzhled implantátů
Prsní implantáty tvoří pružný silikonový obal a výplň ze silikonového gelu. Ten skvěle napodobuje konzistenci prsní žlázy a působí přirozeně na pohled i na dotek. V současnosti jsou k dispozici gelové náplně cca o 1/3 lehčí při stejném objemu jako klasické . Využití mají hlavně při vkládání velkých implantátů cca nad 350 ml . (tzv B -Lite – od firmy Polytech )
Povrch prsních implantátů
Povrch implantátů může být hladký nebo texturovaný , v současné době se používají implantáty texturované , neboť je prokázáno , že hladký povrch vede častěji ke vzniku kapsulárních kontraktur.
Kam lze implantáty umístit?
1. Pod prsní sval
Vložení implantátu pod prsní sval je v našem centru nejčastější postup. Hlavní výhoda tohoto řešení spočívá v tom, že implantát je méně nápadný i u štíhlých pacientek. Znamená to tedy menší riziko patrnosti okrajů implantátu a nepřirozeného vzhledu. Za nevýhodu však můžeme považovat delší rekonvalescenci. V určitých případech lze přistoupit také k částečnému uložení implantátů pod sval, tzv. dual plane.
2. Pod mléčnou žlázu
Uložení implantátu pod mléčnou žlázu může způsobit rychlejší pokles prsou. A riziko může být také ve větší viditelnosti okrajů implantátu. K tomu dochází obzvláště u velmi štíhlých pacientek. Na druhou stranu výhodou tohoto umístění je menší bolestivost po operaci.
3.Pod fascii velkého prsního svalu
Jde o jistý kompromis obou výše uvedených metod . Výhodou je menší bolestivost po operaci , můžeme takto umístit menší až středně velké implantáty .
Kudy se implantáty zavádějí?
Zavádění implantátů z axily
Touto cestou lze ukládat pouze oválné implantáty pod sval. V centru Plasticare tento přístup nepoužíváme.
Zavádění implantátů z podprsní rýhy
Tato metoda umožňuje zavedení implantátu libovolného typu a velikosti. Operační jizva je v tomto případě ukryta díky přirozenému poklesu prsou.
Zavádění implantátů z řezu kolem dvorce
Operační jizva se při tomto postupu nachází v barevném přechodu dvorce a kůže. Není tedy tolik nápadná a případně může být korigována pomocí tetování. Velikostí dvorce je však omezena velikost zavedeného implantátu.
Jak je to s trvanlivostí implantátů?
Střední doba životnosti implantátů se uvádí kolem 15 let , maximální doba životnosti je kolem 20-25 let . Obvykle je to v praxi ale doba kratší.
Během let dochází k degradaci materiálu pouzdra implantátu , které ztrácí své parametry a křehne , může pak dojít k protržení obalu i celkem běžným zevním inzultem . Gelový obsah implantátu pak přichází do přímého kontaktu s tkání pouzdra , která reaguje zánětlivě a tvoří se jizvy – tzv – kapsulace. Tyto jizvy pak vedou ke ztvrdnutí prsu , deformaci a dislokaci implantátu , mohou se objevit i zvětšené podpažní uzliny , to už je alarmující příznak. V těchto případech je indikována operační revize odstranění implantátu a pouzdra , případně výměna implantátu za nový , či jen vyjmutí a modelace prsu. Výrobci poskytují na implantáty záruku bezplatné výměny , musí však být splněna záruční kritéria . Je dobré počítat s tím , že nové implantáty si budete opět hradit samy.
Kontraindikace pro augmentaci prsů
Polyvalentní alergie , netolerance cizorodých materiálů
Celkové autoimunitní onemocnění ( revmatismus atd .. )
Onkologické onemocnění a léčba
Místní poměry na hrudníku , například projizvení po ozáření
Latentní infekce